Przenoszenie się prasy i drukowanych reklam do sieci wydaje się proekologicznym trendem, ponieważ zużywamy mniej papieru, wody i chemicznych środków potrzebnych do produkcji tradycyjnych nośników informacyjnych. Zamiast fruwających po ulicach ulotek, darmowych grubych katalogów, gazetek zapychających nasze skrzynki mamy stale towarzyszące nam reklamy, które wyświetlają się na ekranach komputera, czy komórki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wyświetlanie reklamy nie jest neutralne dla środowiska. Jak to wygląda w liczbach, i jak zadbać o to, by Twoja strona WWW była przyjazna nie tylko użytkownikom, ale również środowisku naturalnemu?
Otyłe strony?
Według raportu Archive Web, w ostatniej dekadzie średnia waga strony WWW wzrosła aż o 356 procent, ze średnio około 484 kilobajtów do 2205 kilobajtów. Szybsze procesory, mniejsze limity transmisji danych oraz sposób przechowywania i udostępniania danych pozwalają oferować w sieci większą ilość wysokojakościowych obrazów, wideo, audio, czcionek i aplikacji.
Z naszych wewnętrznych statystyk wynika, że wzrost wagi stron jest znacznie wyższy. Archive Web bierze pod uwagę jedynie strony główne, które są zazwyczaj jedną z najlżejszych podstron. Nasze statystyki obejmują głównie europejskie strony, które cechują się najwyższą wagą, ponieważ kierowane są do użytkowników posiadających szybki Internet i wydajny sprzęt. Waga polskich stron w ostatniej dekadzie wzrosła o ponad 2000% i wciąż dynamicznie wzrasta.
Coraz częstszym trendem jest zamieszczanie na stronach filmów video, panoram 3d i zdjęć wysokiej rozdzielczości. Ekrany 4K, a w przyszłości najpewniej jeszcze precyzyjniejsze, wymagają stosowania na strona WWW coraz cięższych materiałów multimedialnych, aby zachować świeżość i czystość prezentacji. Pozwala to wysunąć prognozę, że za kolejną dekadę strony mogą ważyć nawet całe gigabajty.
Co jednak ma waga strony do środowiska naturalnego? Im więcej strona waży, tym więcej energii zużywa serwer oraz urządzenie, na którym jest wyświetlana. Energia niestety nie rośnie na drzewach, ale powstaje dziś głównie wciąż w wyniku spalania węgla.
Ile zdrowia kosztuje smartfon?
Koszt energii zużywanej przez jeden codziennie używany smartfon wynosi śmieszne 5-10 zł rocznie (cena zależna od taryfy). Brzmi to niewinnie, jednak te 11 kWh energii to kolejne 5, a nawet 10 kilogramów dwutlenku węgla w i tak już przeciążonej atmosferze.
Porównując zużycie energii naszych komórek sprzed dekady, widać wyraźnie, że zasobożerność lawinowo wzrasta. Kultowa Nokia 3310 miała baterię o pojemności 900 mAh i mogła czuwać na niej 260. Najpopularniejszy dziś w Polsce smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro posiada pięciokrotnie pojemniejszą baterię (4500 mAh), ale pomimo to wytrzymuje 10-krotnie krócej na jednym ładowaniu (26 godzin). Wychodzi na to, że obecnie komórka, tylko leżąc nam w kieszeni, pochłania 50 razy więcej energii, niż 20 lat temu.
Nie inaczej wygląda sytuacja z większymi urządzeniami. Współczesne PCty zużywają 0,2 kWh. Brzmi niewinnie. To tyle, co 5 żarówek o mocy 40 W. Kultowy w latach 90-tych komputer osobisty z procesorem 386 pobierał 100 razy mniej prądu (0,002 kWh) i włączało się go jedynie na czas pracy. Prawdziwej pracy, bo komputery wówczas służyły głównie w biurach.
Rozwiązanie? Zielone strony WWW
Raczej wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dekadach nasze urządzenia do działania potrzebować będą dziesięć, a nawet sto razy więcej energii. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne wykorzystywanie technologii w każdym możliwym zakresie. Strona WWW, która zużywa 10% zasobów przy wyższej wydajności jest rozwiązaniem, które każda nowoczesna firma powinna docenić. Wybierz więc nasze usługi, aby wspólnie zadbać o nasze środowisko naturalne.
Nasze strony również wykorzystują zdjęcia i grafiki wysokiej rozdzielczości, a nawet wideo. Jednak dzięki wysokiej, ale bezstratnej kompresji materiałów, optymalizacji kodu i wykorzystaniu najświeższej technologii, nasze strony funkcjonują i prezentują się bezkompromisowo, ważąc jednocześnie ułamek tego, co przed „odchudzaniem”.
Oszacowaliśmy, jak bardzo pozytywnie wpływa na środowisko zielona strona WWW. Aktywnie prosperująca strona o przeciętnej objętości i ilości odsłon, działając przez 5 lat:
- oszczędza łącznie 3600 kWh energii użytkownikom Twojej strony,
- oszczędza 800 kWh energii zużywanej przez serwer.
Dzięki projektowaniu stron WWW z myślą o szacunku do środowiska, na jednej stronie WWW, w okresie 5 lat, społeczeństwo oszczędza około 4400 kWh energii, czyli kilka tysięcy złotych i całe tony dwutlenku węgla. Warto?
Ponadto zielone strony WWW, czyli takie, jakie projektujemy w naszym studio, są lekkie, dzięki czemu doskonale się pozycjonują, co oszczędza nakłady finansowe na reklamę. Ekologiczne strony WWW szybko się wczytują i zapewniają użytkownikom najlepsze wrażenia, dzięki czemu osiągają maksymalną efektywność. Dlatego zainwestować w profesjonalną stronę WWW zdecydowanie warto!
Co jeszcze możesz zrobić?
- Warto odłączyć urządzenie po naładowaniu, a ładowarkę wyjąć z kontaktu (lub wyłączyć listwę zasilającą). W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy środowisko, ale też przedłużymy żywotność baterii smartfona lub laptopa.
- Warto wyłączać modem lub router na noc. Oszczędzamy prąd, zmniejszamy częstotliwość fal i przedłużamy żywotność sprzętu. Unikamy w ten sposób również przegrzania urządzenia, szczególnie latem, zwiększając szybkość i stabilność połączenia z Internetem.
- Warto kupić oddzielny budzik, a smartfona na noc wyłączać – nie tylko zaoszczędzimy prąd, ale będziemy lepiej spać, a komórka będzie dłużej sprawnie działać. Badania bowiem dowodzą, że wyłączanie smartfona redukuje nasz stres.
- Warto też ściemnić ekran, a po zmroku korzystać z trybu nocnego, gdyż nadmierne światło męczy nasz wzrok – oszczędzimy prąd i nasze oczy.